Kalėdų eglutė

Pirmoji kalėdų eglutė Europoje  

Nei vienas iš mūsų didžiųjų metų švenčių neįsivaizduojame be pagrindinio Šv. Kalėdų atributo – kalėdinės eglutės. Tačiau ar daugelis iš mūsų žinome kodėl yra puošiama būtent eglė? Kodėl būtent eglei suteiktas toks išskirtinumas? O ar žinome kur visgi buvo papuošta pirmoji Kalėdų eglutė pasaulyje, tokią kokią mes ją puošiame dabar? Vienų šaltinių teigimu pirmoji Kalėdų eglutė buvo papuošta Vokietijoje. Tuo tarpu kiti teigia, kad tai visgi buvo padaryta mūsų kaimyninėje Latvijoje ir Estijoje. Taigi, šį kartą kviečiame Jus pabūti detektyvais ir kartu nuspręsti kuri šalis yra laikoma tą pirmąja, kuri papuošė kalėdinę eglutę. 

Pradėjus analizuoti įvairius šaltinius šiuo klausimu, tapo aišku, kad lengvo atsakymo mes nerasime. Kaip ir daugelis istorijų, taip ir ši yra apaugusi įvairiais faktais ir legendomis. Nors radome daug legendų ir faktų apie pirmąją Kalėdinę eglutę, tačiau visi jie mus nuvesdavo į mūsų kaimyninę Latviją, Estiją ar Vokietiją. Visų pirma svarbu pažymėti, kad Kalėdų eglutės pavadinimas buvo konstatuotas 1604 metais Elzase, Strasburge (dabartinis Strasbūras, Belgija), tačiau pati Kalėdų eglutė buvo pradėta puošti dar 16 amžiaus pirmoje pusėje. Krikščionys norėdami paminėti Kristaus gimimo dieną būtent pasirinko žaliaskarią. Ji buvo pasirinkta neatsitiktinai, nes būtent šis medis išsiskyrė iš kitų tuo, kad net ir žiemos laiku išlikdavo žalias. 

Vokietija teigia, kad Kalėdų eglutės puošimo tradicijos užgimė jų šalyje, kuomet krikščionys pradėjo puošti jas savo namuose. Tuo metu buvo populiaru namuose statyti į eglę panašias medines piramides ir jas puošti žaliaskarių šakomis bei žvakėmis. Vokiečiai laikosi pozicijos, kad žaliaskarių puošimas yra siejamas su protestantantiškosios reformacijos pradininku Martinu Liuteriu. Daugelis tiki, kad būtent jis pirmasis papuošė Kalėdų eglutę leputėmis. Jam ši idėja kilo vieną žiemos vakarą, kuomet jis vaikščiodamas po savo namus ruošė pamokslą bei jį sužavėjo žvaigždžių danguje spindesys. Būtent tada jis siekdamas atkartoti šį reginį savo šeimai ir vaikams, nukirto eglę ir ją pastatė savo namų svetainėje bei papuošė lemputėmis. Tačiau šio straipsnio autoriaus nuomone tai yra tik legenda, kuria galime tikėti arba ne. Faktas yra tai, kad pirmoji Kalėdų eglutė istoriniuose rašytiniuose šaltiniuose Vokietijoje buvo užfiksuota tik 1604 metais. 

Nors Vokietija turi savo nuomonę dėl pirmosios Kalėdų eglutės, tačiau pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose Kalėdų eglutė buvo užfiksuota 1510 metais Latvijoje. Bet vėlgi, jei viešėdami Estijoje Jūs šiuo faktu pasidalintumėte su estais, jie kaip mat pradėtu prieštarauti. Jie teigtu, kad visgi pirmoji Kalėdų eglutė buvo papuošta dar 1441 metais Estijoje. Nevertinant šių faktų, akivaizdu, kad ir vieni ir kiti būtų teisūs, nes rašytinių šaltinių teigimu pirmoji Kalėdų eglė buvo papuošta Juodagalvių brolijos narių, kuriuos vienijo nevedę pirkliai, laivų savininkai ir užsieniečiai Livonijoje. O Livoniją tuo metu būtent ir sudarė dabartinės Latvijos ir Estijos teritorija. Taigi, mieli skaitytojai, paliekame Jums išnarplioti šią detektyvinę istoriją susijusia su pirmąja Kalėdų eglute pasaulyje. Ir nesvarbu kokią išvadą Jūs padarysite, svarbiausia tai, kad ši tradicija prigijo ir gyvuoja iki šių laikų. 

O tam, kad Jūs prie šventinio stalo galėtumėte nustebinti savo artimuosius žiniomis apie pirmąją Kalėdų eglutę, svarbu žinoti tai, kad Lietuvoje Kalėdų eglutės puošimas nėra senas reiškinys. Jis nesiekia nė šimtmečio.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *